Fideelia-Signe Roots # (KOV2013)

Vabalinna idee on mulle väga südamelähedane. Panin kirja mõned praktilised eesmärgid, mille elluviimiseks ei ole vaja suuri rahasid vaid pigem linlaste aktiivust.

Las ma jutustan teile oma unistustelinnast.

1. Terves kehas terve Tartu vaim!

Vabalinnas oleksid treeningplatsid ning trenažöörid vabalt kõigile kättesaadavad. Rajada sportimise võimalusi vabas õhus. Ehitada linnaruumi jõumasinate jaamad ja korraldada seal tasuta või taskukohaseid ringtreeninguid. Tallinnas on sellega juba algust tehtud ja igas vanuses linnaelanikud kasutavad spordiplatse hea meelega.

2. Kus veel peaks õitsema vabakehakultuur kui mitte vabalinnas Tartus?

Selleks tuleb taastada eluterve suhtumine inimkehasse. Emajõe äärde oleks lihtne rajada siltidega tähistatud ametlik naturistide (nudistide) rand. Tulevikus võiks Supilinna kõrvale kerkida selline nudistide linnak nagu Cap d’Agde Prantsusmaal. See meelitaks suveks Tartusse nudistliku elustiili viljelejaid nii meilt kui välismaalt. Nudistide linnakusse sisenemiseks peaksid nad ostma pileti, mille tulu läheks linna eelarvesse. Kui õnnestuks taastada normaalne lennuühendus Tartu ja välismaailma vahel, oleks reaalne, et siia hakkasid saabuma nudistide charterlennud alastikultuuri sünnimaalt Saksamaalt (http://www.theguardian.com/world/2008/jan/30/germany.international).

3. Naiste ja meeste ülakehad on võrdõiguslikud!

Tartu võiks olla Eesti riigis see vabaduse saareke, kus kõik tunneksid end soost sõltumata hästi ja turvaliselt. Selleks tuleb viia soolise võrdõiguslikkuse seadus praktikasse. Lisada tuleks määrus, mis lubab nii naistel kui meestel avalikus ruumis palava ilmaga palja ülakehaga liikuda. Selline seadus on vastu võetud peaaegu kogu Ameerikas (http://gotopless.org/topless-laws), osades Euroopa maades ja -linnades. Hetkel ei ole Eestis palja ülakehaga liikumine mitte ühegi määrusega reguleeritud: see ei ole keelatud, aga ei ole ka otsesõnu lubatud. Nii on tekkinud olukord, kus vastavalt kultuuris kujunenud kirjutamata reeglitele koheldakse palja ülakehaga naisi ja mehi erinevalt. Mehed on vabad palava ilmaga särki seljast heitma, aga naistele võidakse samas olukorras kutsuda politsei, kes kohe ülakeha kinni katta käsib. See aga on võrdõiguslikkuse seaduse rikkumine. Tartu võiks riigile eeskuju näidata, lõpetades naiste kehade sunniviisilise tsenseerimise ja esimesena selgesõnaliselt sätestada, et kõigile kehtivad võrdsed reeglid.

Mul on hea meel kandideerida Vabakunna ridades- see on rahvusvaheline, loominguline ja koostööaldis kogukond.

Sündisin 1976. aastal Tartus. Lõpetanud Tartu Ülikoolis maalikunsti ja kunstiõpetaja erialad, siirdusin Eesti Kunstiakadeemiasse, kust sain kunstimagistri kraadi ja kus hetkel jätkan õpinguid kunsti ja disaini doktorikoolis. Ma pole ainult kunstnik vaid olen ka elu praktilisemale poolele käed külge pannud: 2013. aasta talvel sain peale põnevat ja arendavat õppeaastat Tartu Kutsehariduskeskusest kondiitridiplomi. Minu peateema kunstnikuna on soouurimus. Olen osalenud kunstinäitustel ja soouurimuse alastel konverentsidel nii Eestis kui välismaal ja võitnud mitmeid auhindu. Osa mu kunstist on senist poliitikat kritiseeriv. Usun, et Vabakund näitab praegustele poliitikutele eeskuju ning ei satu seega kunagi minu kui kunstniku kriitikatule alla, seda enam, et ma isiklikult Vabakunna ridades kandideerin.

Koduleht: fideelia.future.ee

E-post:
fideelia@future.ee
Facebook:
https://www.facebook.com/fideeliasigne.roots